Aktuality

 

Situace lidí  na ústeckých ubytovnách v Klíšské a Purkyňově ulici se stává stále více kritickou.

 

Celá situace lidí, kteří bydlí na obou uzavíraných ubytovnách v Ústí nad Labem se den ze dne vyostřuje a stává stále více krizovější. Reálnou ztrátou střechy nad hlavou je k 1.7.2018 ohroženo přibližně 250 obyvatel. Jejich situaci, resp. možnost hledání si náhradního bydlení navíc výrazně zhoršuje zavedení tzv. bezdoplatkových zón. Takzvané opatření obecné povahy, které omezuje vyplácení doplatku na bydlení, neřeší problém sociálně vyloučených lokalit. Tento jen přesouvá, nebo schovává do měst, která se ještě k tomuto kroku nerozhodla.

Je správné, že se našla vůle řešit obchod z chudobou. Nicméně kroky to musí být plánované, promyšlené a systematické. Města musí být na nastalou situaci připravena. Potom můžeme mluvit o tom, zda je to krok správným směrem.

To však naprosto neodpovídá situaci v Ústí nad Labem, které nemá připraven krizový plán a až nyní narychlo řeší, co bude s lidmi, kteří se ocitnou 1. 7. bez přístřeší. To, že jich, tedy hlavně dětí a seniorů, bude několik desítek, je již dnes naprosto zřejmé.

Argumentace ve smyslu, že magistrát se o své obyvatele postaral, je rovněž zcestná. Místo toho, aby své připravované kroky konzultoval s neziskovým sektorem, na který se nyní snaží svalit odpovědnost, pustil se na tenký populistický led.

„Z mnohaletých zkušeností z terénu zcela jasně vyplývá, že zajistit lidem z ubytoven jiné bydlení zabere několik měsíců a někdy je to téměř nemožné. Pokud, města chtějí účinně řešit kumulaci sociálních problémů, musí mít vybudovaný systém prostupného bydlení, navázaný na sociální práci,“ uvedl sociální pracovník Petr Globočník.

Je také nezbytné, aby komerční pronájem měl jasná pravidla, např. zcela chybí hygienické normy a lidé tak často bydlí v malých bytech, s vodou puštěnou jen několik hodin denně, to vše za nájemné bytu v Praze.

„Spolek Romano Jasnica apeluje na vedení města Ústí nad Labem, aby začalo celou situaci řešit ve prospěch lídí, kteří na ubou uzavíraných ubytovnách bydlí a  neprodleně zajistilo ohroženým obyvatelům krizové bydlení, snažilo se vyjednat přechodné období provozování ubytoven do doby, než vybuduje funkční systém prostupného bydlení, který umožní řešit problém sociálně vyloučených částí města Ústí nad Labem,“ vyjádřil se k problému Mgr. Martin Cichý ředitel spolku.

 

Romano jasnica, spolek

 

 

 

 

SBORNÍK "KVALITNÍ VZDĚLÁVÁNÍ PRO KAŽDÉHO"

 

V rámci letošního ročníku Khamora, které pořádá organizace Slovo21, proběhla konference o inkluzivním vzdělávání. Sborník příspěvků s názvem "Kvalitní vzdělávání pro každého" naleznete v případě zájmu ke stažení:

https://slovo21.cz/images/dokumenty/publikace/KHAMORO_Kvalitni_vzdelani_pro_kazdeho_5.pdf.pdf

 

 

 

BĚHEM NÁRODNÍ POTRAVINOVÉ SBÍRKY ZÍSKALA ORGANIZACE 978 kg POTRAVIN a 61 kg DROGISTICKÉHO ZBOŹI

Trmický spolek Romano jasnica se v sobotu 11.listopadu 2017 zapojil do pátého ročníku Národní potravinové sbírky, kterou pořádá organizace Byznys pro společnost. Do celonárodní potravinové sbírky se spolek zapojil již podruhé, tentokrát ve dvou obchodních řetězcích, v roudnické Bille a v ústeckém Makru. Do Národní potravinové sbírky organizace se během dne zapojilo 15 dobrovolníků, z velké části zaměstnanců spolku. V obou obchodech dobrovolníci vybrali 978 kg trvanlivých potravin a 61 kg drogistických výrobků. Potraviny budou průběžně vydávány potřebným, zejména rodinám s dětmi a těm, kteří se ocitli v krizové sociální situaci.

Všem dárcům děkujeme!

 

 

V SOBOTU NAKUPUJTE PRO DOBROU VĚC!!

v sobotu 11.11. proběhne po celé České republice 5. ročník Národní potravinové sbírky. Ani Ústecký kraj nebude výjimkou a Potravinová banka Ústeckého kraje bude samozřejmě u toho. Přijďte nás podpořit do nákupních středisek po celém kraji. Pracovníci PBUK a našich partnerských organizací se na vás budou těšit od 8 - 20 hodin.

 

 

13. ročník Různobarevného festivalu 22.července 2017

V sobotu 22.července 2017 se uskuteční již 13. ročník Různobarevného festivalu v Trmicích.

Jako již tradičně uvidíte řadu dětských tanečních souborů a řadu zajímavých hudebních hostů.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Romano jasnica se zapojuje do Národní potravinové sbírky

Romano jasnica se letos zapojí do Národní potravinové sbírky (www.potravinypomahaji.cz). Sbírku organizuje Byznys pro společnost (BPS) ve spolupráci s Českou federací potravinových bank a Armádou spásy. Během sbírky mohou zákazníci hypermarketů darovat trvanlivé potraviny,

Sbírka proběhne v sobotu 12. listopadu 2016 (od 8.00 do 20.00 hod) v řadě prodejních řetězců v ČR.

Romano jasnica se zapojí do Národní potravinové sbírky v obchodních řetězcích v Teplicích (Billa, Alejní 3198), v Krupce (Tesco, Revoluční 354) a v Roudnici nad Labem (Tesco, Neklanova 2693).

Všem, kteří se rovněž zapojí a svým darem pomohou, děkujeme!

 

 

12.Různobarevný festival již 23. 7. 2016

Romano jasnica pořádá i v tomto roce v pořadí již 12. Různobarevný festival. Festival se uskuteční v sobotu 23. července 2016.

Pokud má Vaše organizace taneční soubor a rádi byste s ním vystoupili na našem festivalu, prosím pište pouze na email: romano.j@seznam.cz nebo nás kontaktujte na telefonním čísle: 605 263 495. Počet tanečních souborů je omezen!!

 

Romano jasnica pořádá  10. 6. 2016 první Street Store v Trmicích

Romano jasnica pořádá v pátek 10. 6. 2016 první Street Store v Trmicích. Jedná se o obchod na ulici s ošacením a různými službami pro potřebné, který proběhne od 15 do 19 hodin nedaleko trmické pošty (prostor za bývalou trmickou poštou). Akce se uskuteční v rámci projektu "Amen sam ade_Hier sind wir_Tady jsme", který je realizován ve spolupráci s Nadací Brücke/Most (Brücke/Most Stiftung).

 www.e-usti.cz/zpravy/3929-svetovy-projekt-the-street-store-miri-do-trmic

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Romano jasnica pořádá v Trmicích první workshop v rámci projektu "Amen sam ade_Hier sind wir_Tady jsme"

31. 5. 2016 se uskuteční první ze série workshopů v Trmicích, ten se uskuteční v rámci projektu "Amen sam ade_Hier sind wir_Tady jsme", který je realizován ve spolupráci s Nadací Brücke/Most (Brücke/Most Stiftung).  Seminář je určen pro všechny Romy z okolí Trmic či Ústí nad Labem, kteří mají chuť něco ve svém okolí, ve svých životech změnit a oprostit se od často okolím připisované "role oběti".

Více na webových stránkách Nadace Brücke/Most:  bmst.eu/cz/termine/index.php?tid=3485

 

___________________________________________________________________________________________________________________________________